Osnove racunarstva (EE, TK)
Kurs ima za nakanu dati uvod u klasičnu mehaniku, nužan za bazno oblikovanje budućeg inženjera, te biti priprema za kasnije naprednije kurseve, postižući pri tom slijedeće ciljeve:
1. famijalizirati studenta s općim metodološkim aspektima fizike (uloga eksperimenata i njihovo formaliziranje u sheme ili zakone);
2. dati bazne elemente za razumijevanje osnovnih koncepata mehanike, materijalne tačke i sistema tačaka;
3. razviti sposobnost da se ovi koncepti primijene u konkretnim slučajevima.
To praktički znači da student osim ovladavanja teorijskim aspektima klasične mehanike, adekvatno nivou kursa, stječe sposobnost postaviti i riješiti jednostavne probleme klasične mehanike, korektno primjenjujući vektorsku algebru i osnovne koncepte matematičke analize.
a) Alati/Instrumenti: Uvesti osnovne pojmove diferencijalnog računa za realne funkcije jedne realne promjenjive. Ovi alati bit će korišteni prilikom studiranja svih drugih disciplina koje u sebi sadrže fizičko-matematski pristup; osim toga oni predstavljaju pripremu za naredni kurs, Inženjerska matematika 2, koji će u biti kompletirati matematički instrumentarij nužan za studij ovih disciplina.
b) Formiranje: Pokazati tipičnu logičku strukturu matematskog jezika, naviknuti na nužnu strogost pri razmatranju i provjeri hipoteza i na osnovni mentalitet koji se koristi prilikom kritičkog korištenja bilo kakvog modela.
c) Konsolidiranje znanja iz elementarne matematike: Jedan od osnovnih pojmova kursa je funkcija. Prema tome, drugi primarni cilj jeste kreirati svojevrsnu familijarnost s elementarnim funkcijama i njihovim svojstvima.
Cilj kursa je dati osnovna znanja iz linearne algebre i analitičke geometrije. Student treba biti u stanju analizirati rješivost sistema linearnih jednadžbi, koristeći matrice i operacije s matricama kao instrumente za formalizaciju i analizu podataka, te poznavati osnove teorije vektorskih prostora. U oblasti analitičke geometrije, nakon osvrta na dvodimenzionalni prostor, uvodi se analitička geometrija u trodimenzionalnom prostoru.
Student koji uspješno završi predmet će imati sljedeće kompetencije:
- konceptualno razumijevanje strategija za rješavanje problema koristeći algoritamski pristup;
- razumijevanje osnovne terminologije koja se koristi u programiranju;
- dizajn jednostavnih programa u programskom jeziku C, što uključuje: naredbe za kontrolu toka programa, nizove, strukture, funkcije, pokazivače i ulazno-izlazne operacije,
- pisanje, kompajliranje i debagiranje jednostavnih programa u programskom jeziku C.